اشکال عمده گردشگری

هر چند تنوع گردشگری چنان زیاد است که پرداختن به تمامی آن­ها میسر نیست اما می­توان گروه­های گردشگری متداول در جهان را به صورت زیر طبقه­بندی کرد:

-­ گردشگری فرهنگی- تاریخی[1]

-­ گردشگری ماجراجویانه[2]

-­ گردشگری ورزشی[3]

-­ گردشگری درمانی[4]

-­ گردشگری انبوه یا تفریحی[5]

-­ گردشگری نوستالژیک[6]

-­ گردشگری روستایی[7]

-­ گردشگری قومی[8]

-­ گردشگری شهری[9]

-­ گردشگری مبتنی بر کسب و کار[10]

-­ گردشگری مذهبی[11]

-­ گردشگری مبتنی بر طبیعت( طبیعت گردی)[12]

-­ گردشگری برای دیدار بستگان[13]) نصیریان، 1389: 58).

 

2-3-4- مروری بر گردشگری و انگیزه­های آن

همان­طور که در بالا گفتیم که این صنعت در اروپا شروع شد. از دیدگاه انگیزشی می­توان با توجه به تاریخچه مسافرت­های تفرحی چندین روند را شناسایی کرد. در جامعه رومی­ها مردم برای استراحت، آرامش، فرار از گرما، کنجکاوی و انگیزه­های دیگر به مسافرت می رفتند. در قرون وسطی مردمان مذهبی برای زیارت مکان­های مقدس مسافرت می­کردند. جوانان اشراف­زاده       سده­های هفدهم و هیجدهم که گراند تور اروپا را تشکیل دادند، بیشتر در پی حادثه­جویی بودند ولی در این سفرها به مسئله تحصیل توجه نمودند که البته طبقه خاصی به این سفرها می­رفتند. در سده نوزدهم مردم با انگیزه حفظ سلامت و آب­تنی در چشمه­های آب معدنی به دامنه کوه­ها و نقاط دیگر مسافرت می­کردند.در این سده مشاهده می­شود که کسانی برای تماشای مناظر طبیعی و استراحت به نقاط دور مسافرت می­کردند. در آمریکای شمالی و اروپا، در نخستین سال­های سده بیستم، خطوط اقیانوس پیما دایر شد، خودرو به کار گرفته شد و مردم با راه­آهن مسافرت  می­کردند. هتل­ها و رستوران­های بزرگ دایر گردید، که در نتیجه جهانگردان مختلف ایجاد شدند. ارزش اجتماعی برخی از روزهای تعطیل به عنوان نیرویی، باعث شد که نوعی تفکیک اجتماعی به وجود آید، شیوه مسافرت تغییر کند و مقام اجتماعی و میزان ثروت تعیین­کننده نوع سفر شود. در نیمه دوم سده بیستم به سبب پیدایش مقصدهای گوناگون و خدمات متفاوتی که صنعت جهانگردی ارائه کرد، شاهد انگیزه­های مهم تاریخی هستیم. در این دوره مردم برای فرار از کار کسالت­آور، حفظ، تحصیل و فراگیری مهارت­های مختلف به مسافرت می­رفتند. در مقایسه با جوامع پیشین، انگیزه دیگری که برای مسافرت­های کنونی بر می­شمارند، احساس غربت است، برای مثال، زمانی که افراد برای مسافرت به اورینت اکسپرس می­پیوندند، یا بر روی رودخانه نیل برکشتی تفریحی سوار          می­شوند، در جاده شماره 66 آمریکا رانندگی می­کنند، یا در آسیای مرکزی جاده ابریشم را            می­پیمایند (وای.گی[14]، 1388: 191).

 

[1] Cultural-historical tourism

[2] Adventuresome tourism

[3] Sport tourism

[4] Medical tourism

[5] Entertainment or mass tourism

[6] Nostalgic tourism

[7]– Rural tourism

[8]-Ethnic tourism

[9]– Urban tourism

[10]– Business based tourism

[11]– Religious tourism

[12]– Nature based tourism


[13]– Visit tourism

 

[14]– Chuck.y.gee

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید

اجرای طرح هادی روستایی بر زندگی روستائیان-پایان نامه ارشد مدیریت

پایان نامه ارشد مدیریت:سنجش اجرای طرح هادی در بهبود کیفیت زندگی روستاییان

پایان نامه بررسی رابطه بین اعتماد به همکاران و تبادل رهبر- عضو

گردشگری ,tourism ,­ ,– ,مسافرت ,مردم ,­ گردشگری ,مسافرت می­کردند ,در این ,این سفرها ,به مسافرت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
وبلاگ آسمان آنلاین سالم زیبا یادداشت های میلاد عطائی مـ18o81ـن بانگ سپیده دم bertasf سه پایه نقاشی آکوژا_اجاره ۰۹۳۵۷۲۵۷۲۱۶_۰۲۱۶۶۲۹۱۴۷۸ -۰۹۱۲۹۴۶۴۴۷۰ یکی بود ،یکی نبود عکس نوشته همه با هم